Jakie są korzyści z ukończenia liceum dla dorosłych?

27.10.2022

Masz skończone 18 lat, ale z różnych względów nie zacząłeś lub nie mogłeś ukończyć nauki w szkole średniej? Liceum dla dorosłych to Twoja szansa na zdobycie wykształcenia średniego, przygotowanie się do matury i kontynuację nauki. Jak wygląda nauka w takiej szkole i co dokładnie daje jej ukończenie? Czy warto wybrać liceum zaoczne? Wyjaśniamy!

Szkoła zaoczna – ucz się tak, jak Ci wygodnie!

W liceum dla dorosłych Żak obowiązuje system zaoczny. Na czym polega? Nauka zaoczna odbywa się wyłącznie w weekendy – w soboty i niedziele. Dzięki temu słuchacze mogą uczyć się bez większych wyrzeczeń i bez znacznego reorganizowania swojego codziennego życia. Mogą bez problemu zajmować się swoimi zawodowymi i domowymi obowiązkami. W szkole zaocznej czeka na nich profesjonalna kadra nauczycielska, która stwarza przyjazne warunki do zdobycia średniego wykształcenia.

W liceum dla dorosłych Żak zajęcia są prowadzone zgodnie z podstawami programowymi Ministerstwa Edukacji Narodowej. Słuchacze mają w swoich planach lekcji takie same zajęcia jak uczniowie liceów ogólnokształcących dla młodzieży. Uczą się między innymi:

  • języka polskiego,

  • matematyki,

  • fizyki,

  • geografii,

  • biologii,

  • historii,

  • informatyki,

  • podstaw przedsiębiorczości

  • i języka obcego.

Ponadto słuchacz może uzyskać z liceum dla dorosłych, w którym się uczy, zaświadczenie do ZUS, KRUS, MOPS i innych instytucji. Zaoczna szkoła średnia wystawia też legitymację szkolną, która uprawnia słuchaczy do ulg na przejazdy i innych zniżek.

A ile trwa liceum zaoczne? W tym przypadku również jest duże podobieństwo do „zwykłego” liceum, czas trwania nauki to bowiem 3 lata. Różnica polega na tym, że nie musisz chodzić na zajęcia codziennie, a w trybie weekendowym.

Kto może zostać słuchaczem – dla kogo zaoczna szkoła średnia będzie odpowiednim wyborem?

Liceum dla dorosłych jest otwarte na chętnych do nauki praktycznie w każdym wieku. Jedyne wymagania to skończone 18 lat i ukończenie gimnazjum, zasadniczej szkoły zawodowej lub ośmioletniej szkoły podstawowej.

Słuchacz nie musi zdawać żadnych egzaminów wstępnych, o przyjęciu do szkoły zaocznej decyduje wyłącznie kolejność zgłoszeń. Proces rekrutacji polega tylko na wybraniu szkoły w danym mieście i wypełnieniu prostego formularza rejestracji online. Na wprowadzenie danych wystarczy zaledwie minuta. Maksymalnie w ciągu kolejnych 24 godzin liceum dla dorosłych Żak kontaktuje się ze swoim przyszłym słuchaczem i odpowiada na wszystkie jego pytania.

W celu dokończenia procesu rekrutacji należy osobiście złożyć świadectwo ukończenia szkoły podstawowej, gimnazjum lub szkoły zasadniczej oraz 2 zdjęcia legitymacyjne w sekretariacie wybranej zaocznej szkoły średniej, a także okazać dowód osobisty.

Skończysz liceum zaoczne – a co potem?

Po zakończeniu nauki słuchacz otrzymuje świadectwo ukończenia szkoły średniej, może przystąpić do matury i otrzymać świadectwo dojrzałości. Otwiera mu to drogę do nauki w szkole wyższej lub policealnej. 3 lata spędzone w liceum dla dorosłych to dobre przygotowanie do dalszej nauki. W tym czasie poza przyswajaniem wiedzy, rozwijaniem swoich umiejętności i zainteresowań, rozwija on również swoje umiejętności społeczne.

Szkoła zaoczna liceum dla dorosłych to także miejsce, w którym słuchacz może liczyć na pomoc przy dokonywaniu dalszych wyborów edukacyjnych i zawodowych.

Jakie dodatkowe korzyści daje liceum dla dorosłych?

Bezpłatna nauka w weekendy, program zgodny z wytycznymi MEN, zaświadczenia, ulgi, zniżki, możliwość uzyskania matury i kontynuowania nauki to istotne zalety nauki w liceum dla dorosłych. Słuchacze mogą jednak liczyć na jeszcze więcej korzyści.

Wiedza zdobyta w zaocznej szkole średniej poszerza horyzonty, sprawia, że słuchacz zyskuje zupełnie nowe spojrzenie na różnorodne tematy i sfery życia. Wiedzy nie wystarczy tylko zdobywać, trzeba ją na bieżąco aktualizować. Dzięki podążaniu za zmianami i rozwijaniu umiejętności językowych można znacznie zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.

Uczenie się, spotkania z ludźmi i wychodzenie z domu pobudzają mózg do aktywności. To pozwala na sprawdzenie siebie, a w konsekwencji… odmładza, co jest dużym plusem dla starszych słuchaczy. Nauka przede wszystkim zwiększa pewność siebie i wynikające z niej poczucie bezpieczeństwa. Dzięki przyswajaniu kolejnych informacji słuchacz zaocznej szkoły średniej wzmacnia swoją samoocenę i śmiałość w kontaktach zarówno osobistych, jak i zawodowych. Zdobywa większą pewność, że poradzi sobie w każdej sytuacji i ma zdecydowanie wiele do zaoferowania swojemu obecnemu lub potencjalnemu pracodawcy.

Gdzie są dostępne szkoły zaoczne Żak?

To wszystko można osiągnąć, wybierając jedno z ponad 80. Liceów Ogólnokształcących dla Dorosłych Żak zlokalizowanych w całej Polsce. Szkoły zaoczne Żak są dostępne między innymi w: Bełchatowie, Białymstoku, Chorzowie, Częstochowie, Elblągu, Gdańsku, Gliwicach, Gorzowie Wielkopolskim, Grudziądzu, Inowrocławiu, Jaśle, Kaliszu, Katowicach, Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Nowym Targu, Opolu, Płocku, Poznaniu, Radomiu, Rzeszowie, Sieradzu, Sosnowcu, Stargardzie Szczecińskim, Toruniu, Tomaszowie Mazowieckim, Wrocławiu oraz Zabrzu i Zielonej Górze.

Szkoła policealna po liceum dla dorosłych

3 lata nauki w liceum dla dorosłych i uzyskanie świadectwa ukończenia szkoły średniej to przepustka do kontynuowania edukacyjnej przygody. Okazją do zdobycia konkretnych umiejętności jest wybór jednego z ponad 90. kierunków uzupełniających w szkole policealnej Żak. A co to jest liceum uzupełniające?

Szkoła policealna to miejsce, w którym w rok lub w dwa lata można zdobyć praktyczną wiedzę i zawód, który jest pożądany na rynku. Zdobyta wiedza i rozwinięte umiejętności pozwolą szybko znaleźć stałą pracę na dobrze płatnym stanowisku. Nauka w szkole policealnej również odbywa się w systemie zaocznym, więc słuchacze mogą swobodnie łączyć ją z pracą i pozostanie im jeszcze trochę wolnego czasu na pielęgnowanie pasji czy hobby.

W szkole policealnej słuchacze również otrzymują legitymację i bezpłatne zaświadczenia do ZUS, KRUS i MOPS. Absolwenci otrzymują dyplom na druku MEN, który jest uznawany nie tylko przez polskie, ale także przez europejskie instytucje. Słuchacze rozwijają praktyczne umiejętności niezbędne w interesującym ich zawodzie, uczą się prowadzić własną działalność gospodarczą, przystępują do egzaminów zawodowych, a także odbywają praktyki. Nauka w szkole policealnej na większości kierunków jest w 100% bezpłatna, a na płatnych kierunkach dostępne są atrakcyjne zniżki i rabaty.

Jak można zostać słuchaczem liceum uzupełniającego?

Droga do zostania słuchaczem szkoły policealnej jest tak samo prosta jak zapisanie się do liceum dla dorosłych. Wystarczy wybrać miasto, wypełnić formularz rejestracji on-line i poczekać aż w ciągu 24 godzin skontaktuje się z nami wybrana placówka. W sekretariacie szkoły należy złożyć świadectwo ukończenia szkoły średniej (lub świadectwo dojrzałości), 2 zdjęcia legitymacyjne, zaświadczenie lekarskie o braku przeciwskazań do podjęcia nauki oraz okazać dowód osobisty.

Jakie kierunki są dostępne w szkołach policealnych Żak?

W szkołach policealnych Żak dostępne są między innymi takie kierunki jak:

  • Opiekun medyczny,

  • Higienistka stomatologiczna,

  • Florysta,

  • Asystent osoby niepełnosprawnej

  • Terapeuta zajęciowy,

  • Technik masażysta,

  • Opiekun w domu pomocy społecznej,

  • Opiekunka środowiskowa,

  • Technik BHP,

  • Technik usług kosmetycznych,

  • Technik administracji,

  • Technik rachunkowości.

Liceum zaoczne – czy warto?

Liceum dla dorosłych to szansa na nadrobienie zaległości i uzyskanie średniego wykształcenia. Słuchacze, którzy ją wykorzystają, mogą kontynuować naukę w szkole policealnej i połączyć solidną wiedzę teoretyczną z praktycznymi umiejętnościami. Tak przygotowani mogą zmierzyć się z wyzwaniami czekającymi ich na rynku pracy. Szkoła zaoczna zdecydowanie jest zatem godna uwagi wszystkich osób, które chcą w dalszym ciągu rozwijać swoje kompetencje.